ویژگی های کارخانه جدید پرند

با طراحی و تولید اولین کارخانه ترانسفورماتور سازی در شهرری ، تولید این شرکت با ظرفیت اولیه 70 مگاولت آمپر در سال آغاز گردید و این ظرفیت تا سال 1356 طی چند مرحله توسعه به 1500 مگا ولت آمپر افزایش یافت. با توجه به توسعه روزافزون صنعت برق و نیاز به انواع ترانسفورماتور در بخش های تولید انرژی ،انتقال و توزیع و بر اساس سیاست عدم تمرکز واحدهای صنعتی در تهران ،احداث کارخانه دیگری برای تولید ترانسفورماتورهای توزیع،فوق توزیع و قدرت تا سطح ولتاژ 400کیلو ولت و تا قدرت 315 مگاولت آمپر در زنجان آغاز گردید. به منظور ارتقا بهره وری ملی ،حذف انحصار و ایجاد رقابت سالم در تولید و عرضه بهینه این محصول ،شرکت مادر تخصصی ساتکاب اقدام به تفکیک واحد ری از شرکت ایران ترانسفو نموده و شرکت ایران ترانسفو ری به عنوان شرکت مستقل ،فعالیت خود را آغاز نمود.

در نیمه دوم سال 1388 به دلیل افزایش ظرفیت کارخانه ایران ترانسفو ری طی چند مرحله طرح توسعه از 1500 به 2500 مگا ولت آمپر، فضای تولیدی در کارخانه به هیچ وجه مناسب نبوده و از طرفی ساخت ترانسفورماتورهای فوق توزیع نیز به دلیل نیاز شبکه داخلی و توسعه صادرات در آن مقطع زمانی ضروری به نظر می رسید. لذا با در نظر گرفتن طرح توجیه اقتصادی ضرورت احداث کارخانه جدید در فضایی بزرگ تر و مناسب تر بیش از پیش نمودار گردید و بدین منظور با مدیریت شهرک صنعتی پرند زمینی به مساحت 13 هکتار جهت احداث کارخانه جدید، در این شهرک صنعتی در نظر گرفته شد.

دلایل احداث کارخانه جدید در منطقه پرند

 1. نزدیکی به پایتخت
 2. نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام خمینی
 3. قرار گرفتن بین دو آزادراه بین المللی
 4. قرار گرفتن در داخل شهرک صنعتی
 5. جلوگیری از آلودگی محیط زیست شهری به علت احداث کارخانه جدید در خارج از شهر

مهمترین مزایای کارخانه جدید شرکت ایران ترانسفو ری

 1. افزایش 2.5 برابری فضای تولید:

  مساحت کل کارخانه 132,000 متر مربع

  مساحت کارگاه ها 42,500 متر مربع

  مساحت دفاتر اداری 6,740 متر مربع

 2. افزایش 50 درصدی ظرفیت تولید

  با بهره برداری از کارخانه جدید، ظرفیت تولید ترانسفورماتورهای توزیع، سالانه بالغ بر 22،500 دستگاه با مجموع توان 3،750 مگاولت آمپر با حداکثر توان 10،000 کیلو ولت آمپر می باشد.

 3. تولید ترانسفورماتورهای فوق توزیع

  با بهره برداری از فاز دوم کارخانه جدید پرند، شرکت ایران ترانسفو ری قادر به تولید ترانسفورماتورهای فوق توزیع تا سطح ولتاژ 132 کیلو ولت (قابل ارتقا به 230 کیلو ولت) با مجموع توان سالانه 4،000 مگا ولت آمپر تا حداکثر توان 100 مگاولت آمپر خواهد بود.

 4. افزایش کیفیت و بهره وری
 5. به کار گیری ماشین آلات جدید
 6. حذف گلوگاه های تولید

مشخصات و موقعیت محل احداث کارخانه

زمین كارخانه جدید ایران ترانسفو ری در قطعه F1 ضلع شمال شرقی شهرك صنعتی پرند، واقع در كیلومتر 40 جاده تهران- ساوه مقابل نیروگاه پرند، قرار دارد. مساحت زمین حدود 2/13 هكتار، طول زمین در اضلاع جنوب و شمال حدود 410 متر و عرض آن در اضلاع شرق و غرب بالغ بر 322 متر است.

محدوده ظرفیت ترانسفورماتورهای تولیدی

کارخانه مورد نظر بر اساس بررسی های به عمل آمده، شامل دو بخش تولید ترانسفورماتورهای توزیع و ترانسفورماتورهای فوق توزیع می باشد که ظرفیت و نوع تولیدات آنها بشـــرح زیر می باشد:

برای تولید انواع ترانسفورماتور توزیع تک فاز و سه فاز روغنی و انواع ترانسفورماتورهای ویژه برای صنایع مختلف
∇ظرفیت سالانه : 3750 مگا ولت آمپر
∇ تعداد تولید در سال : 22500 دستگاه
∇ قدرت متوسط: 250 کیلو ولت آمپر
∇ محدوده قدرت محصولات: 25 تا 10000 کیلو ولت آمپر
∇سطح ولتاژ: تا 36 کیلو ولت

برای طراحی ساخت و آزمون انواع ترانسفورماتور سه فاز روغنی برای شبکه فوق توزیع تا قدرت 50 مگا ولت آمپر و سطح ولتاژ تا 132 کیلو ولت و قابل ارتقا تا 230 کیلو ولت
∇ظرفیت سالانه: 4000 مگا ولت آمپر
∇ قدرت متوسط: 25 مگا ولت آمپر
∇تعداد تولید در سال: 160 دستگاه
∇ محدوده قدرت محصولات از: 3 تا 100 مگا ولت آمپر


کیفیت محصول

از آنجا که همواره خط مشی شرکت ایران ترانسفو ری در راستای افزایش کیفیت محصول نهایی بوده است، لذا یکی از دلایل اصلی انتقال کارخانه ایران ترانسفو ری به سایت جدید پرند، پیش بینی کلیه تمهیدات لازم و آموزش نیروی انسانی به منظور افزایش کیفیت محصولات مطابق با آخرین استانداردهای بین المللی بوده است که در این بخش به مهمترین موارد آن اشاره می گردد:

آماده سازی قبل از رنگ

 1. آماده سازی سطح بعد از رنگ بصورت فیزیكی (شات بلاست) انجام می گیرد.
 2. بهبودهای فرآیندی در سایت جدید پرند:
  الف)افزایش چسبندگی
  ب)بهبود وضعیت كیفی

نوع رنگ اعمالی

اعمال رنگ آمیزی به شیوه الكترواستاتیك (پودری) می باشد كه منجر به افزایش قابل توجه در كیفیت رنگ اعمالی و سرعت پروسه رنگ آمیزی می شود.ضمنا“ در صورت درخواست مشتری اعمال رنگ آمیزی به صورت رنگ مایع كوره ای ، اپوكسی پلی یورتان وجود دارد.

به جرات می توان ادعا نمود شركت ایران ترانسفو ری در سایت پرند مجهز به پیشرفته ترین خط رنگ در بین تمامی سازندگان ترانسفورماتور در كشور می باشد.

فرایند جوشكاری

جایگزینی جوشکاری اکسی استیلن با روش TIG که دارای مزایای ذیل است:

 1. جوشكاری در حضور گاز محافظ انجام می گیرد.
 2. متمركز بودن منطقه حرارتی
 3. كوچك تر شدن و محدود شدن منطقه HAZ
 4. صرف زمان كوتاه و هزینه اندك

مزایای استفاده از فویل در ترانسفورماتور

از آنجا که استفاده از بوبین های فویل به جای بوبین های سیمی منجر به افزایش استحکام مکانیکی بوبین در برابر نیروهای اتصال کوتاه، کاهش تلفات پراکندگی بوبین و در نهایت افزایش کیفیت و کاهش قیمت نهایی ترانسفورماتور می شود، در کارخانه جدید پرند، شرکت ایران ترانسفو ری همگام با تمامی سازندگان معتبر بین المللی بوبین های فویل را جایگزین بوبین های سیمی موجود نموده است.

مزایای هسته چینی به شیوه step lap

امروزه هسته چینی step lap به دلیل کاهش قابل ملاحظه در تلفات بی باری ، جریان بی باری و کاهش سطح صدای ترانسفورماتور به یک شیوه معمول در میان تمامی سازندگان ترانسفورماتور تبدیل شده است و در این راستا شرکت ایران ترانسفو ری نیز شیوه هسته چینی step lap را در تمامی محصولات خود اعمال نموده است.

تست های روتین و تایپ

شرکت ایران ترانسفو ری در راستای افزایش رضایت مندی مشتری و تضمین کیفیت محصول نهایی با خرید آخرین تجهیزات موجود ، قادر به انجام کلیه تست های روتین و تایپ شامل تست حرارتی ترانسفورماتور ، تست استقامت در برابر ولتاژ ضربه، تست سطح صدا و ... در حضور مشتری و ارائه ی گواهینامه معتبر می باشد.


توسعه ماشین آلات

با توجه به فرسودگی ماشین آلات مورد استفاده در کارخانه ری و لزوم نوسازی این ماشین آلات بر اساس آخرین دانش فنی و تکنولوژی روز دنیا، یکی از اولویت های اصلی مدیریت شرکت ایران ترانسفو ری ، جایگزینی ماشین آلات قدیمی با نمونه های جدید بوده است که به برخی از مهمترین آن اشاره می گردد:

برش فرم دار ورق هسته

دستگاه برش فرم دار ورق هسته، ساخت شرکت Georg آلمان و پیشرفته ترین محصول تولیدی این شرکت است. این دستگاه قادر به برش فرم دار انواع ورق های هسته مورد استفاده در ترانسفورماتور با ابعاد گوناگون و با دو شیوه over lap , step lap می باشد.
سرعت برش این دستگاه 240 متر بر دقیقه می باشد و قادر به برش انواع ورق هسته مورد استفاده در ترانسفورماتورهای توزیع و فوق توزیع ، حداکثر تا پهنای 640 میلیمتر است.

تولید بدنه كنگره ای

دستگاه تولید بدنه كنگره ای، ساخت شرکت Georg آلمان و پیشرفته ترین محصول تولیدی این شرکت است. این دستگاه قادر به تولید بدنه کنگره ای تا ارتفاع 1600 میلی متر و عمق کنگره حداکثر تا 400 میلی متر می باشد.
فرایند تولید در این دستگاه تمام اتوماتیک بوده و توانایی تولید بدنه کنگره ای، کلیه ترانسفورماتور های توزیع تا توان 2000 کیلو ولت آمپر را دارا می باشد.

شات بلاست تونلی و آویز

بدیهی است یکی از الزامات فرآیند رنگ آمیزی جهت چسبندگی رنگ به سطح، آماده سازی سطح مورد نظر می باشد. لذا کلیه مخازن و قطعات ترانسفورماتور قبل از رنگ آمیزی توسط دستگاه شات بلاست تونلی (جهت قطعات) و شات بلاست آویز (جهت مخازن) بوسیله ی ساچمه های فولادی شات بلاست گردیده و سپس شستشو می شود.
در این تکنیک ساچمه های فولادی ( کروی و شکسته ) یا شات و گریت فولادی با استفاده از هوای فشرده یا توربین ، شتاب گرفته و برروی سطوح قطعات عموما فلزی پرتاب میشوند .

دستگاه سیم پیچی

واحد سیم پیچی شرکت ایران ترانسفو ری در سایت پرند مجهز به سه دستگاه سیم پیچ تمام اتوماتیک محصول شرکت Seibold کشور آلمان گردیده است.
با خریداری این دستگاه ها و دستگاه سیم پیچ تمام اتوماتیک شرکت LAE کشور ایتالیا که در گذشته خریداری شده بود، کلیه بوبین های تولیدی در شرکت ایران ترانسفو ری با دستگاه های اتوماتیک تولید می شوند که منجر به افزایش کیفیت و کاهش خطای نسبت تبدیل بوبین های تولیدی می گردد.

دستگاه فویل پیچی

با توجه مزایای بوبین های فویل پیچ نسبت به انواع سیمی، شامل استحکام بهتر در برابر نیروهای اتصال کوتاه، تلفات کمتر، ابعاد کوچکتر و ... ، شرکت ایران ترانسفو ری در سایت جدید پرند در کلیه توان هایی که امکان استفاده از بوبین های فویل پیچ وجود دارد (توان های بالاتر از 315 کیلو ولت آمپر)، بوبین های فویل پیچ را جایگزین بوبین های سیمی نموده است.
به همین منظور، دو دستگاه فویل پیچ تمام اتوماتیک محصول شرکت Seibold آلمان و LAE یتالیا، که از پیشرفته ترین نمونه های موجود هستند، خریداری شده و به کار گرفته می شوند.

پانچ CNC

دستگاه پانچ جدید خریداری شده، ساخت شرکت Euromac کشور ایتالیا است. این دستگاه کاملا خودکار بوده و قادر به سوراخکاری انواع ورق آهن مورد استفاده در ترانسفورماتورهای توزیع بر اساس نقشه ی ورودی می باشد و امکان خطای کاربر را به حداقل کاهش می دهد.